Menu

Sposoby na choroby

zdrowie, choroby, leczenie, domowe sposoby

Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci?

natradzik

Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci? Należy zrobić wszystko co możliwe, by Twojemu dziecku nie groziły wady postawy. O kręgosłup i stopy małego dziecka należy szczególnie dbać, gdyż między czwartym a szóstym rokiem życia (wiek przedszkolny), decyduje się, czy zdoła ono uniknąć problemów z postawą. Właśnie w tym wieku kształtują się prawidłowe, fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Są one niezbędne dla przyszłego właściwego funkcjonowania w dorosłym życiu.

Prawdą jest, że:


- Stół i krzesło powinny być dopasowane do wzrostu
Kilkulatek zaczyna spędzać stopniowo coraz więcej czasu siedząc przy stole. Z tego powodu plecy, ramiona i stopy dziecka muszą mieć jak najlepsze i solidne oparcie. Jeśli brak małych mebelków to dziecko może również siedzieć przy stole, ale na krześle z podłokietnikami. Koniecznie należy także podstawić dziecku pod nogi stołeczek po to, aby mogło wesprzeć na nim stopy.

- Najlepszy dla kształtowania właściwej postawy jest ruch na świeżym powietrzu
Aktywność fizyczna pomaga rozwijać układ mięśniowo-szkieletowy. Tlen odżywia mięśnie, a słońce pobudza wytwarzanie witaminy D wzmacniającej stawy oraz kości.

- Niewskazane jest noszenie przez dziecko butów po starszym rodzeństwie
Wnętrze obuwia praktycznie zawsze dostosowuje się kształtem do stopy pierwszego właściciela, więc wszelkie wgniecenia będą trwałe. Jeżeli buty są noszone przez drugie dziecko, jego stopa musi przybrać kształt stopy poprzednika. A ponieważ intensywnie rośnie, jest silnie podatna na zniekształcenia. Dlatego też noszenie przez małe dziecko używanych butów (nawet po kimś, kto miał prawidłowo ukształtowane stopy) jest bardzo niezdrowe.

- Uwagi w stylu „nie garb się" oraz „siedź prosto" nie skutkują
Częste upominanie zwykle przynosi dokładnie odwrotny skutek. W momencie nieobecności rodzica dzieci najczęściej powracają do niedobrych nawyków. Najlepiej jest pokazywać na swoim przykładzie, jak powinno się prawidłowo siedzieć. Kilkulatki uczą się najszybciej, gdy mogą naśladować zachowania osób dorosłych.

- Dziecko, które się garbi, musi dużo pływać
Tak, ponieważ pływanie bardzo równomiernie rozwija wszystkie mięśnie, bez powodowania przeciążeń i urazów. Pływać w zasadzie można bez ograniczeń, o ile Twoje dziecko nie cierpi na schorzenia laryngologiczne np. problemy z uszami. Dla kilkuletniego dziecka niewskazane są natomiast dyscypliny, które wymagają dźwigania i te angażujące silniej jedną stronę ciała, np. tenis stołowy czy ziemny.

Nieprawdą jest, że:


- Chodzenie boso może być dla dziecka niezdrowe
Jest wręcz przeciwnie. Dziecko powinno codziennie pobiegać boso, gdyż jest to najlepsza gimnastyka dla stóp. W domu może chodzić po miękkiej wykładzinie, latem po trawie i piasku. Grube skarpetki antypoślizgowe są nawet lepsze niż znoszone kapcie. Należy jednak unikać częstego chodzenia po twardej, terakotowej podłodze.

- Dziecko powinno nosić buty i wkładki ortopedyczne
Dziecko, którego stopy rozwijają się prawidłowo, nie wymaga korygujących butów ani wkładek, gdyż mogą mu zaszkodzić. O tym czy maluch powinien nosić takie buty oraz wkładki decyduje wyłącznie ortopeda, dobierając je do konkretnej wady.

- Dziecko powinno spać na bardzo twardym materacu
Nieprawda. Powoduje to przykurcze oraz napinanie mięśni. Niewłaściwy będzie też materac zbyt miękki, ponieważ dziecko się na nim zapada, co powoduje pogłębianie się ewentualnych wad. Jak dobrać materac dla dziecka? Gdy maluch leży na plecach, należy wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy (nad pupą). Twoja dłoń powinna natrafić na lekki opór. Jeśli możesz poruszyć nią swobodnie to materac jest zbyt twardy, a gdy wsuwasz ją z trudem to zbyt miękki.

- Urządzenia typu „pajączek" najlepiej korygują postawę
Zakładane na plecy szelki mają za zadanie wymuszać prostowanie pleców. Niewiele małych dzieci zgodzi się na tak daleko idące ograniczenia, gdyż żywiołem kilkulatka jest zabawa oraz ruch. Bardziej sensownym pomysłem byłoby kupienie dużej, nadmuchiwanej piłki gimnastycznej. Dziecko siedząc na takiej piłce próbuje utrzymywać równowagę. Napina i rozluźnia wówczas mięśnie, które są odpowiedzialne za prawidłową sylwetkę.

- Kijek wsunięty pomiędzy łopatki dziecka zapobiega garbieniu
Daje to wręcz odwrotny skutek, gdyż łopatki dziecka są ściągnięte w sposób nienaturalny, głowa pochylona, ramiona podniesione, a plecy zaokrąglone.


Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • aanulek1978

    a co sądzi autor postu o tzw Dobrych Krzesłach?chyba warto prawda? trzymają w ryzach kręgosłup dziecka i pilnują by się nie wyginał jak chce:D

  • natradzik

    O tym produkcie nie słyszałem. Jak widzę to krzesła te mają dobre opinie specjalistów, więc może rzeczywiście są godne uwagi.

  • Gość: [Aurelka] *.static.ip.netia.com.pl

    Dziękuję za świetny artykuł! Myślę, że warto zwrócić uwagę na rolę odpowiedniego obuwia w profilaktyce wad postawy u dzieci. Niestety wielu rodziców nie jest świadoma tego jak istota jest to kwestia. W końcu to od naszej decyzji zależy prawidłowy rozwój stóp malucha. Z tego względu na bucikach nie warto oszczędzać. Warto natomiast kierować się przede wszystkim jakością.

© Sposoby na choroby
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci