Menu

Sposoby na choroby

zdrowie, choroby, leczenie, domowe sposoby

Ból kolana - co robić?

natradzik

Co robić jak boli kolano? Dlaczego tylko niektórym udaje się rehabilitacja kolan? Dlaczego tak wiele osób ma problemy z kolanami? Czy problemy z kolanami biorą się ze zbyt częstego ich używania, czy właśnie ze zbyt rzadkiego? Kolano, w dużym stopniu uogólnienia, przypomina w swojej konstrukcji zawias. Mamy dwie części, które za pomocą osi, ocierając się o siebie, mogą zmieniać wzajemne położenie. O tarcie dba odpowiedni smar. W kolanie mamy oś rzepki oraz chrząstkę, która w swoisty sposób smaruje nam kolano. Co się dzieje, jeśli zawias jest niedostatecznie nasmarowany? Zaczyna skrzypieć przy ruchu. Kolano nie będzie skrzypiało. Ono zacznie boleć.

Bóle kolana

Kiedy zawias zaczyna się zacierać? Kiedy jest rzadko używany lub smarowany nieproporcjonalnie do obciążenia. Powierzchnie wysychają, wchodzi rdza, kurz, mechanizm przestaje działać. Jak więc poradzić sobie z zatartym zawiasem? Nasmarować i rozruszać. Jeśli będziemy ruszać zawiasem bez smarowania, efekt będzie wątpliwy, choć zapewne widowiskowy. Jeżeli jedynie nałożymy smar na nieruchomy zawias, spłynie po wierzchu. Tylko ruch w połączeniu z substancją smarującą zapewnia, że dostanie się ona do środka mechanizmu i rozprowadzi po powierzchniach trących. To samo jest przy kolanach. Ból pojawia się przy niedostatecznej ilości smaru. Im więcej będziemy ruszać kolanami, tym bardziej będzie boleć. Natomiast możemy zjeść tony glukozaminy, galaretki czy innych, mocniejszych środków typu Arthryl i nie uzyskamy żadnego efektu, jeżeli stawu kolanowego nie będziemy ćwiczyć. Tylko smarowanie plus ruch. Odpowiedni, przekrojowy, skalibrowany na właściwe obciążenie ruch.

Problem z kolanami smarowanie starość

Miałem w swoim życiu okres, kiedy przejście 200 metrów ulicą sprawiało mi ogromny ból. Przeszedłem artroskopię jednego kolana, ale nie odczułem rewolucyjnej poprawy. Natomiast drugiego kolana nie operowałem. Co więc mnie wyleczyło? Trening przygotowawczy do półmaratonu. Pomogło mi 5 miesięcy kontrolowanego obciążania stawów kolanowych z bogatym wspomaganiem substancjami smarującymi stawy, które przyjmowałem doustnie. Dzisiaj podchodzę z marszu do 10 kilometrów i spokojnie w godzinę jestem w stanie je przebiec.

Zatarte kolano

Jeśli masz nadwagę to, niestety, bieganie albo spacery z kijkami w Twoim przypadku odpadają. Możesz jednak osiągnąć podobne efekty jeżdżąc rowerem. Nie obciążasz wówczas stawów ciężarem swojego ciała, a zapewniasz im odpowiednią ilość ruchu co z pewnością przyniesie ulgę w dolegliwościach. Jeśli stan Twoich kolan jest bardzo poważny to przed podjęciem jakichkolwiek ćwiczeń najpierw skonsultuj się z lekarzem.

© Sposoby na choroby
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci