Menu

Sposoby na choroby

zdrowie, choroby, leczenie, domowe sposoby

Jak opanować czkawkę?

natradzik

Jak pozbyć się czkawki? Czy istnieje sposób na chroniczną czkawkę? Chyba nie ma bardziej męczącej dolegliwości niż czkawka. Przychodzi znienacka i sprawia, że wydajemy odgłosy dławiącej się kury. Czkawkę trudno opanować czy zagłuszyć, co może znacznie skomplikować nasze życie towarzyskie.

Czym jest czkawka? Czkawka to rytmiczne, mimowolne skurcze przepony, powodujące gwałtowne i szybkie wdechy. Drgające w tym samym momencie struny głosowe wydają charakterystyczny odgłos czkania. Zwykła czkawka mija zazwyczaj w ciągu 20 minut. Są jednak nieszczęśnicy, których czkawka potrafi męczyć latami. Na czkawkę cierpią niemowlęta i emeryci. Czkawka pijacka dopada człowieka po nadużyciu alkoholu i po nadmiernym obżarstwie. Możemy zacząć czkać po wypiciu gazowanego napoju, na skutek gwałtownej zmiany temperatury albo... z nadmiaru wrażeń (czkawka nerwowa).

Jak pozbyć się czkawki?

Domowych sposobów leczenia czkawki jest mnóstwo. Można zapijać ją wodą, wstrzymywać oddech, ssać cukierka, pogryzać plasterek cytryny, dmuchać w papierową torebkę albo połknąć łyżeczkę cukru. Popularne jest straszenie czkającego albo odwracanie jego uwagi. Niektórzy ratują się podnosząc ręce do góry lub ciągnąc się za język. Każda metoda dobra, byle była skuteczna.

Zdarzają się jednak przypadki chronicznej czkawki, trwającej kilka do kilkunastu lat. Jej przyczyną może być poważne schorzenie, na przykład różne choroby układu nerwowego, przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca albo stwardnienie rozsiane. Chroniczną czkawkę często powoduje podrażnienie nerwu przeponowego, wynikające z zapalenia otrzewnej, niedrożności jelit albo wzdęcia. Jeżeli czkawka trwa dłużej niż 48 godzin, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Chroniczna czkawka może spowodować osłabienie i odwodnienie organizmu, utratę wagi, bezsenność, arytmię serca i depresję.

Zastrzyki na czkawkę?

Być może już wkrótce czkawka przestanie być problemem. Włoscy lekarze odkryli lek na chroniczną czkawkę – działający przeciwbólowo preparat o nazwie nefopam. Wystarczy jeden zastrzyk z nefopamu, żeby zahamować skurcze przepony. Niestety, środek ten ma skutki uboczne. Przy dłuższym stosowaniu wywołuje mdłości, podenerwowanie i uczucie suchości w ustach.

© Sposoby na choroby
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci