Menu

Sposoby na choroby

zdrowie, choroby, leczenie, domowe sposoby

Jak regulować rytm dobowy organizmu?

natradzik

Regulowanie rytmu dobowego organizmu - jak to zrobić łatwo i szybko? Wskazówki wewnętrznego zegara w organizmie można regulować za pomocą zmieniania pór posiłków. To znaczy, że po powrocie ze Stanów Zjednoczonych już nie trzeba będzie przez tydzień odsypiać zmiany czasu. Międzynarodowa grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii i Japonii odkryła, że czas przyjmowania posiłków może "przestawić wskazówki" znajdującego się w komórkach wątroby zegara biologicznego, regulującego rytm dobowy organizmu.

Dobowy zegar biologiczny a spożywanie posiłków 

Okazuje się, że zegar w naszej wątrobie może być niezależny od centralnego zarządcy rytmu dobowego, którym jest zegar biologiczny tykający w komórkach naszego mózgu. Ten właśnie główny zegar reaguje na cykle światła i ciemności odbierane przez siatkówkę oka. Informacja o zmianach natężenia światła wpływa poprzez neurony zegara centralnego na aktywność genów w komórkach ludzkiego ciała. Centralny zegar w mózgu jest odpowiedzialny za rytmiczne czynności, jak np. sen i za dobowe wahania temperatury ciała.

Jak zmienić rytm dobowy?

Zmieniając rytm karmienia zwierząt, np. ograniczając ilość posiłków na dobę, badacze byli w stanie przesunąć rytm zegara biologicznego w wątrobie nawet o 10 godzin! Taka obserwacja pokazuje, że liczne "peryferyjne" zegary biologiczne, zarządzające w sposób częściowy aktywnością różnych naszych narządów, mogą być sprzęgane w całość w centralnym zegarze mózgowym właśnie dzięki zmienianiu rytmu przyjmowania pokarmu.

Jak można regulować rytm dobowy organizmu? Możliwość "przestawiania" peryferyjnych zegarów biologicznych mogłaby w znacznym stopniu ograniczyć nieprzyjemne konsekwencje lotów transkontynentalnych, pracy zmianowej i innych sytuacji, w których z pełną premedytacją dezorientujesz wewnętrzny zegar biologiczny. Wszystkie organizmy - zarówno rośliny, jak i zwierzęta - mają wewnętrzny zegar biologiczny. Nadrzędny zegar - "zegar matka" u zwierząt występuje w układzie nerwowym. U ssaków (także u człowieka) znajduje się w podwzgórzu. Czyli regulowanie rytmu dobowego organizmu najłatwiej jest przeprowadzić poprzez zmianę godzin przyjmowania pokarmów albo odpowiednie ograniczenie ich spożywania.

© Sposoby na choroby
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci