Menu

Sposoby na choroby

zdrowie, choroby, leczenie, domowe sposoby

Jak spać na poduszce ortopedycznej i jaką wybrać?

natradzik

Poduszka ortopedyczna - jak ją wybrać? Poduszka ortopedyczna to specjalna poduszka, która pomaga zniwelować bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub szyjnym. Istnieje kilka rodzajów poduszek ortopedycznych, które spełniają różne funkcje. Poduszki ortopedyczne to poduszki przeznaczone do korygowania położenia ciała w łóżku lub podczas leżenia na innej powierzchni. Ich projekt jest zgodny z wytycznymi ortopedycznymi zapewniającymi właściwe miejsce i wsparcie dla jednego lub kilku określonych części ciała w celu zapewnienia bezpiecznego i zdrowego odpoczynku śpiącej osoby.

Budowa poduszki ortopedycznej

Poduszki ortopedyczne były dotychczas wykonywane z pianki i włókien, ale istnieją obecnie też inne ich rodzaje, takie jak poduszki wykonane z pianki z pamięcią, materiału wrażliwego na ciepło, który może przybierać kształt korpusu osoby leżącej na nim. Taka poduszka ortopedyczna może powracać do oryginalnego kształtu lub go nie odzyskiwać, gdy zabierzemy z niej głowę. Uważa się, że poduszka z pamięcią kształtu jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż taka zwykła bez efektu pamięci. Zalecają ją szczególnie ortopedzi osobom z bólami kręgosłupa.

Zła poduszka powoduje ból pleców

Poduszki ortopedyczne są uważane za poduszki lecznicze na podstawie tego, że mogą pomóc złagodzić różne dolegliwości, w tym bezdech senny, chrapanie, bezsenność, problemy z oddychaniem, problemy z krążeniem krwi, refluks, ból pleców, rwę kulszową, bóle szyi, bóle kręgosłupa szyjnego itp. Istnieje wiele rodzajów poduszek ortopedycznych przeznaczonych do prawie każdej części ciała ludzkiego, jak również łóżka ortopedyczne, materace, podpory i poduszki dla różnych problemów ortopedycznych. Niektóre z nich mają uniwersalny projekt i są przeznaczone do leczenia różnych dolegliwości fizycznych i zaburzeń snu. Poduszka ortopedyczna do spania powinna być odpowiednio dobrana, to znaczy powinna mieć odpowiednią wysokość. Dobiera się jej rozmiar do szerokości ramion osoby, która ma zamiar z niej korzystać. W innym przypadku, jeśli poduszka taka będzie źle dobrana to może powodować nasilenie bólu w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Pamiętajmy o tym, że warto stosować, a przynajmniej wypróbować poduszkę ortopedyczną jeśli doskwierają nam bóle kręgosłupa lub szyi.

Rodzaje poduszek ortopedycznych

Poduszki konturowe lub inaczej poduszki ortopedyczne: poduszka do spania o zakrzywionym kształcie, który dopasowuje się do konturu głowy, szyi i ramion dla osób śpiących na plecach lub boku. Łagodzi ból szyi, barku, sztywność karku i bóle głowy. Pomaga udrażniać drogi oddechowe, aby zmniejszyć objawy chrapania i bezdechu sennego.

Poduszka ortopedyczna turystyczna: poduszka zaprojektowana w kształcie podkowy, dopasowana do konturu szyi, może być stosowana w biurze, a przede wszystkim w samolocie czy aucie, w związku z czym nosi nazwę poduszki ortopedycznej dla podróżnika, ponieważ są one najczęściej używane przez turystów i mają za zadanie utrzymywać ich kark w odpowiedniej pozycji podczas snu.

Poduszka klinowa: poduszka w kształcie trójkąta, która daje odpowiednie nachylenie ciała w ukośnej pozycji. Może być stosowany w pozycji pionowej lub poziomej. Ta poduszka jest uniwersalna, jednak jest zwykle używana dla zminimalizowania objawów refluksu.

Poduszka podpierająca lędźwia: poduszka w kształcie półksiężyca używana w celu stabilizowania dolnej części pleców. Przynosi ulgę dla bólu lędźwiowego i pozwala utrzymać prawidłową postawę podczas siedzenia. Podobnie, są one stosowane pod kolana w celu uniesienia nóg, jak i w obrębie szyi dla relaksu i masażu.

Poduszka kolanowa: znana również jako poduszka nożna. Poduszka w kształcie klepsydry, która umieszczona między nogami podnosi dolną część ciała, aby utrzymać prostą, boczną pozycję podczas spania. Niektóre poduszki klinowe mogą być rozłożone i służyć jako rozdzielacz dla nóg, aby zwiększyć przez nie przepływ krwi.

Poduszki dla ciała: Długie zakrzywione poduszki, które dają łączne wsparcie dla ciała - głowy, szyi, ramion, pleców, dolnej części pleców, nóg i kolan, zastępuje inne poduszki i daje pełen komfort jeśli śpimy na boku.

Poduszka z gryki: poduszka wypełniona łuskami gryki. Poduszki gryczane mają plastyczny kształt, dzięki czemu można je dostosować do kształtu głowy, szyi i ramion. Poduszki gryczane są dość twarde, co zapewnia wsparcie i właściwe ułożenie kręgosłupa.

Poduszki wpierające kręgosłup: poduszki ortopedyczne używane do wsparcia odcinka szyjnego podczas snu.

To były najważniejsze rodzaje poduszek ortopedycznych w jakie można się obecnie zaopatrzyć.

© Sposoby na choroby
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci