Menu

Sposoby na choroby

zdrowie, choroby, leczenie, domowe sposoby

Kogo dotyka padaczka?

natradzik

Kogo może dotknąć padaczka? Przez wieki padaczka budziła lęk. Ludzie, u których występowały napady epilepsji , byli prześladowani jako opętani przez złego ducha albo chorzy psychicznie. Do tej pory osoby cierpiące na padaczkę spotykają się z lękiem i brakiem zrozumienia. Na całym świecie choruje na nią co najmniej 40 mln ludzi. Ponad 100 mln zachoruje na padaczkę w jakimś momencie swojego życia.

"Mam padaczkę". Po takim wyznaniu najczęściej następują współczujące westchnienia albo pełna zażenowania cisza. Zapominamy, że padaczka może dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć, kolor skóry i pozycję społeczną. Z padaczką można normalnie żyć - mówi 20-letnia Kasia, u której przed 4 laty zdiagnozowano padaczkę. Kasia nie ukrywa swojej choroby – wiedzieli o niej nauczyciele i koledzy w szkole, wiedzą przyjaciele i pracodawca. Chodzi o bezpieczeństwo – bliskie osoby powinny wiedzieć, jak się zachować w czasie ataku, powinny być na niego przygotowane.

Czym jest padaczka?

Padaczka, z łaciny zwana epilepsją, nie jest chorobą psychiczną ani dziedziczną. To choroba mózgu, polegająca na występowaniu powtarzających się, charakterystycznych napadów. Są one spowodowane gwałtownymi wyładowaniami elektrycznymi w komórkach nerwowych mózgu. Padaczka jest najczęściej kojarzona z gwałtownymi, "podręcznikowymi" atakami, którym towarzyszą drgawki, ślinotok, sinienie skóry i utrata świadomości. Jednak ataki bywają różne – łagodniejsze mogą się objawiać dziwnym zachowaniem, bezruchem, chwilowymi zaburzeniami świadomości czy zapatrzeniem się w jeden punkt. Często mogą być niedostrzegalne dla postronnej osoby.

Jak przewidzieć atak padaczki?

Atak epilepsji poprzedza tak zwana aura. Jest to uczucie niepokoju, podenerwowania, połączone z charakterystycznym mrowieniem w żołądku. Dzięki temu chory może przewidzieć zbliżający się atak i uprzedzić o nim otoczenie. Aurę może, ale nie musi poprzedzić napad padaczkowy, trwający od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie choremu właściwie nie można pomóc – można jedynie uważać, żeby nie zrobił sobie krzywdy.

Jak żyć z padaczką?

Odpowiednio leczona padaczka nie przeszkadza w normalnym życiu. Oczywiście, są pewne ograniczenia – chory powinien unikać alkoholu (u niektórych nawet mała dawka powoduje poważne konsekwencje) i forsownych sportów, powinien też prowadzić regularny tryb życia. Ważne jest, by nie zarywać nocy i zapewnić organizmowi 8 godzin snu. Ryzykowne może być chodzenie do kina, zwłaszcza na filmy akcji – szybko zmieniające się na ekranie obrazy mogą wywołać atak.

Osoba chora na padaczkę może założyć normalną rodzinę i mieć zdrowe dzieci. Padaczka - wbrew przesądom - nie przeszkadza w donoszeniu ciąży i obowiązkach macierzyńskich. Dzieci cierpiące na tę chorobę mogą z powodzeniem uczyć się w zwykłej szkole i odnosić takie same sukcesy w nauce jak ich zdrowi rówieśnicy. Bardzo ważne jest, aby nie robić z choroby tragedii ani tajemnicy. Jeżeli sam chory nauczy się normalnie traktować swoją dolegliwość, inni też będą ją tak traktować. Padaczka nie powinna być tematem tabu. Jeżeli jesteś chory, nie bój się do tego przyznać.

© Sposoby na choroby
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci