zdrowie, choroby, leczenie, domowe sposoby


Polityka prywatności

Kontakt

RSS
wtorek, 25 sierpnia 2015

Kogo może dotknąć padaczka? Przez wieki padaczka budziła lęk. Ludzie, u których występowały napady epilepsji , byli prześladowani jako opętani przez złego ducha albo chorzy psychicznie. Do tej pory osoby cierpiące na padaczkę spotykają się z lękiem i brakiem zrozumienia. Na całym świecie choruje na nią co najmniej 40 mln ludzi. Ponad 100 mln zachoruje na padaczkę w jakimś momencie swojego życia.

"Mam padaczkę". Po takim wyznaniu najczęściej następują współczujące westchnienia albo pełna zażenowania cisza. Zapominamy, że padaczka może dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć, kolor skóry i pozycję społeczną. Z padaczką można normalnie żyć - mówi 20-letnia Kasia, u której przed 4 laty zdiagnozowano padaczkę. Kasia nie ukrywa swojej choroby – wiedzieli o niej nauczyciele i koledzy w szkole, wiedzą przyjaciele i pracodawca. Chodzi o bezpieczeństwo – bliskie osoby powinny wiedzieć, jak się zachować w czasie ataku, powinny być na niego przygotowane.

Czym jest padaczka?

Padaczka, z łaciny zwana epilepsją, nie jest chorobą psychiczną ani dziedziczną. To choroba mózgu, polegająca na występowaniu powtarzających się, charakterystycznych napadów. Są one spowodowane gwałtownymi wyładowaniami elektrycznymi w komórkach nerwowych mózgu. Padaczka jest najczęściej kojarzona z gwałtownymi, "podręcznikowymi" atakami, którym towarzyszą drgawki, ślinotok, sinienie skóry i utrata świadomości. Jednak ataki bywają różne – łagodniejsze mogą się objawiać dziwnym zachowaniem, bezruchem, chwilowymi zaburzeniami świadomości czy zapatrzeniem się w jeden punkt. Często mogą być niedostrzegalne dla postronnej osoby.

Jak przewidzieć atak padaczki?

Atak epilepsji poprzedza tak zwana aura. Jest to uczucie niepokoju, podenerwowania, połączone z charakterystycznym mrowieniem w żołądku. Dzięki temu chory może przewidzieć zbliżający się atak i uprzedzić o nim otoczenie. Aurę może, ale nie musi poprzedzić napad padaczkowy, trwający od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie choremu właściwie nie można pomóc – można jedynie uważać, żeby nie zrobił sobie krzywdy.

Jak żyć z padaczką?

Odpowiednio leczona padaczka nie przeszkadza w normalnym życiu. Oczywiście, są pewne ograniczenia – chory powinien unikać alkoholu (u niektórych nawet mała dawka powoduje poważne konsekwencje) i forsownych sportów, powinien też prowadzić regularny tryb życia. Ważne jest, by nie zarywać nocy i zapewnić organizmowi 8 godzin snu. Ryzykowne może być chodzenie do kina, zwłaszcza na filmy akcji – szybko zmieniające się na ekranie obrazy mogą wywołać atak.

Osoba chora na padaczkę może założyć normalną rodzinę i mieć zdrowe dzieci. Padaczka - wbrew przesądom - nie przeszkadza w donoszeniu ciąży i obowiązkach macierzyńskich. Dzieci cierpiące na tę chorobę mogą z powodzeniem uczyć się w zwykłej szkole i odnosić takie same sukcesy w nauce jak ich zdrowi rówieśnicy. Bardzo ważne jest, aby nie robić z choroby tragedii ani tajemnicy. Jeżeli sam chory nauczy się normalnie traktować swoją dolegliwość, inni też będą ją tak traktować. Padaczka nie powinna być tematem tabu. Jeżeli jesteś chory, nie bój się do tego przyznać.

Tagi: padaczka
13:37, natradzik
Link Dodaj komentarz »

Jak pozbyć się czkawki? Czy istnieje sposób na chroniczną czkawkę? Chyba nie ma bardziej męczącej dolegliwości niż czkawka. Przychodzi znienacka i sprawia, że wydajemy odgłosy dławiącej się kury. Czkawkę trudno opanować czy zagłuszyć, co może znacznie skomplikować nasze życie towarzyskie.

Czym jest czkawka? Czkawka to rytmiczne, mimowolne skurcze przepony, powodujące gwałtowne i szybkie wdechy. Drgające w tym samym momencie struny głosowe wydają charakterystyczny odgłos czkania. Zwykła czkawka mija zazwyczaj w ciągu 20 minut. Są jednak nieszczęśnicy, których czkawka potrafi męczyć latami. Na czkawkę cierpią niemowlęta i emeryci. Czkawka pijacka dopada człowieka po nadużyciu alkoholu i po nadmiernym obżarstwie. Możemy zacząć czkać po wypiciu gazowanego napoju, na skutek gwałtownej zmiany temperatury albo... z nadmiaru wrażeń (czkawka nerwowa).

Jak pozbyć się czkawki?

Domowych sposobów leczenia czkawki jest mnóstwo. Można zapijać ją wodą, wstrzymywać oddech, ssać cukierka, pogryzać plasterek cytryny, dmuchać w papierową torebkę albo połknąć łyżeczkę cukru. Popularne jest straszenie czkającego albo odwracanie jego uwagi. Niektórzy ratują się podnosząc ręce do góry lub ciągnąc się za język. Każda metoda dobra, byle była skuteczna.

Zdarzają się jednak przypadki chronicznej czkawki, trwającej kilka do kilkunastu lat. Jej przyczyną może być poważne schorzenie, na przykład różne choroby układu nerwowego, przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca albo stwardnienie rozsiane. Chroniczną czkawkę często powoduje podrażnienie nerwu przeponowego, wynikające z zapalenia otrzewnej, niedrożności jelit albo wzdęcia. Jeżeli czkawka trwa dłużej niż 48 godzin, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Chroniczna czkawka może spowodować osłabienie i odwodnienie organizmu, utratę wagi, bezsenność, arytmię serca i depresję.

Zastrzyki na czkawkę?

Być może już wkrótce czkawka przestanie być problemem. Włoscy lekarze odkryli lek na chroniczną czkawkę – działający przeciwbólowo preparat o nazwie nefopam. Wystarczy jeden zastrzyk z nefopamu, żeby zahamować skurcze przepony. Niestety, środek ten ma skutki uboczne. Przy dłuższym stosowaniu wywołuje mdłości, podenerwowanie i uczucie suchości w ustach.

Tagi: czkawka
13:35, natradzik
Link Dodaj komentarz »

Regulowanie rytmu dobowego organizmu - jak to zrobić łatwo i szybko? Wskazówki wewnętrznego zegara w organizmie można regulować za pomocą zmieniania pór posiłków. To znaczy, że po powrocie ze Stanów Zjednoczonych już nie trzeba będzie przez tydzień odsypiać zmiany czasu. Międzynarodowa grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii i Japonii odkryła, że czas przyjmowania posiłków może "przestawić wskazówki" znajdującego się w komórkach wątroby zegara biologicznego, regulującego rytm dobowy organizmu.

Dobowy zegar biologiczny a spożywanie posiłków 

Okazuje się, że zegar w naszej wątrobie może być niezależny od centralnego zarządcy rytmu dobowego, którym jest zegar biologiczny tykający w komórkach naszego mózgu. Ten właśnie główny zegar reaguje na cykle światła i ciemności odbierane przez siatkówkę oka. Informacja o zmianach natężenia światła wpływa poprzez neurony zegara centralnego na aktywność genów w komórkach ludzkiego ciała. Centralny zegar w mózgu jest odpowiedzialny za rytmiczne czynności, jak np. sen i za dobowe wahania temperatury ciała.

Jak zmienić rytm dobowy?

Zmieniając rytm karmienia zwierząt, np. ograniczając ilość posiłków na dobę, badacze byli w stanie przesunąć rytm zegara biologicznego w wątrobie nawet o 10 godzin! Taka obserwacja pokazuje, że liczne "peryferyjne" zegary biologiczne, zarządzające w sposób częściowy aktywnością różnych naszych narządów, mogą być sprzęgane w całość w centralnym zegarze mózgowym właśnie dzięki zmienianiu rytmu przyjmowania pokarmu.

Jak można regulować rytm dobowy organizmu? Możliwość "przestawiania" peryferyjnych zegarów biologicznych mogłaby w znacznym stopniu ograniczyć nieprzyjemne konsekwencje lotów transkontynentalnych, pracy zmianowej i innych sytuacji, w których z pełną premedytacją dezorientujesz wewnętrzny zegar biologiczny. Wszystkie organizmy - zarówno rośliny, jak i zwierzęta - mają wewnętrzny zegar biologiczny. Nadrzędny zegar - "zegar matka" u zwierząt występuje w układzie nerwowym. U ssaków (także u człowieka) znajduje się w podwzgórzu. Czyli regulowanie rytmu dobowego organizmu najłatwiej jest przeprowadzić poprzez zmianę godzin przyjmowania pokarmów albo odpowiednie ograniczenie ich spożywania.

13:34, natradzik
Link Dodaj komentarz »

Co robić jak boli kolano? Dlaczego tylko niektórym udaje się rehabilitacja kolan? Dlaczego tak wiele osób ma problemy z kolanami? Czy problemy z kolanami biorą się ze zbyt częstego ich używania, czy właśnie ze zbyt rzadkiego? Kolano, w dużym stopniu uogólnienia, przypomina w swojej konstrukcji zawias. Mamy dwie części, które za pomocą osi, ocierając się o siebie, mogą zmieniać wzajemne położenie. O tarcie dba odpowiedni smar. W kolanie mamy oś rzepki oraz chrząstkę, która w swoisty sposób smaruje nam kolano. Co się dzieje, jeśli zawias jest niedostatecznie nasmarowany? Zaczyna skrzypieć przy ruchu. Kolano nie będzie skrzypiało. Ono zacznie boleć.

Bóle kolana

Kiedy zawias zaczyna się zacierać? Kiedy jest rzadko używany lub smarowany nieproporcjonalnie do obciążenia. Powierzchnie wysychają, wchodzi rdza, kurz, mechanizm przestaje działać. Jak więc poradzić sobie z zatartym zawiasem? Nasmarować i rozruszać. Jeśli będziemy ruszać zawiasem bez smarowania, efekt będzie wątpliwy, choć zapewne widowiskowy. Jeżeli jedynie nałożymy smar na nieruchomy zawias, spłynie po wierzchu. Tylko ruch w połączeniu z substancją smarującą zapewnia, że dostanie się ona do środka mechanizmu i rozprowadzi po powierzchniach trących. To samo jest przy kolanach. Ból pojawia się przy niedostatecznej ilości smaru. Im więcej będziemy ruszać kolanami, tym bardziej będzie boleć. Natomiast możemy zjeść tony glukozaminy, galaretki czy innych, mocniejszych środków typu Arthryl i nie uzyskamy żadnego efektu, jeżeli stawu kolanowego nie będziemy ćwiczyć. Tylko smarowanie plus ruch. Odpowiedni, przekrojowy, skalibrowany na właściwe obciążenie ruch.

Problem z kolanami smarowanie starość

Miałem w swoim życiu okres, kiedy przejście 200 metrów ulicą sprawiało mi ogromny ból. Przeszedłem artroskopię jednego kolana, ale nie odczułem rewolucyjnej poprawy. Natomiast drugiego kolana nie operowałem. Co więc mnie wyleczyło? Trening przygotowawczy do półmaratonu. Pomogło mi 5 miesięcy kontrolowanego obciążania stawów kolanowych z bogatym wspomaganiem substancjami smarującymi stawy, które przyjmowałem doustnie. Dzisiaj podchodzę z marszu do 10 kilometrów i spokojnie w godzinę jestem w stanie je przebiec.

Zatarte kolano

Jeśli masz nadwagę to, niestety, bieganie albo spacery z kijkami w Twoim przypadku odpadają. Możesz jednak osiągnąć podobne efekty jeżdżąc rowerem. Nie obciążasz wówczas stawów ciężarem swojego ciała, a zapewniasz im odpowiednią ilość ruchu co z pewnością przyniesie ulgę w dolegliwościach. Jeśli stan Twoich kolan jest bardzo poważny to przed podjęciem jakichkolwiek ćwiczeń najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Tagi: ból kolan
13:31, natradzik
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2