zdrowie, choroby, leczenie, domowe sposoby


Polityka prywatności

Kontakt

RSS
wtorek, 08 października 2013

Grzybica paznokci jest w stanie zaatakować zarówno paznokcie u nóg jak i u rąk. Zwykle grzybica pojawia się najpierw tylko na jednym paznokciu. Nie jest trudno ją zauważyć, bo paznokieć zaczyna zmieniać stopniowo kolor i staje się żółto-biały. Następnie robi się kruchy,  pogrubiony i wygląda bardzo nieestetycznie. W zaawansowanej postaci choroby płytka paznokciowa zaczyna się odwarstwiać od łożyska paznokcia. Powstaje pod nim puste miejsce. Palec staje się bolesny, wrażliwy na najmniejszy ucisk, a wtedy nawet najwygodniejsze buty mogą powodować ból.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

grzybica paznokciW przypadku grzybicy paznokci obowiązuje zasada, że im wcześniej leczeniem zajmie się specjalista dermatolog, tym mniej choroba zniszczy nasze paznokcie. Kuracja rozpoczyna się od leczenia kremami lub maściami przeciwgrzybicznymi. Trwa ona zazwyczaj około kilku-kilkunastu tygodni. Jeśli jednak okaże się, że to nie wystarcza to przez trzy miesiące trzeba przyjmować leki doustne. Natychmiastowe leczenie zapobiegnie zakażeniu pozostałych paznokci, a czasami konieczności chirurgicznego usunięcia zajętych płytek paznokci. W czasie leczenia trzeba koniecznie krótko obcinać paznokcie, gdyż łatwiej jest wtedy zabezpieczać przed infekcją narastającą nową płytkę.
Aby zapobiec nawrotom grzybicy paznokci szczególnie istotne jest noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia, a także bawełnianych skarpet. Należy również stosować się do wszystkich zasad, które chronią przed zakażeniem grzybicą stóp. Nie leczona lub późno zauważona rozprzestrzenia się też na paznokcie u rąk i szybko je niszczy.

Każdy rodzaj grzybicy trzeba leczyć.
Samodzielnie można próbować leczyć grzybicę paznokci stóp za pomocą dostępnych bez recepty środków nie dłużej niż przez dwa, trzy tygodnie. Jeśli kuracja okaże się nieskuteczna, należy koniecznie zgłosić się do dermatologa. Zaawansowana choroba wymaga leczenia doustnymi lekami przeciwgrzybicznymi, które są dostępne tylko na receptę.
Grzybicy stóp nie wolno lekceważyć. To ona właśnie poprzedza pojawienie się grzybicy paznokci stóp, a nawet dłoni.
Pozbycie się grzybicy na paznokciu jest zadaniem trudnym, wymaga sporo czasu i cierpliwości. Leczenie musi trwać aż do momentu, gdy stary paznokieć zostanie całkowicie zastąpiony nowym.
Warto też wiedzieć, że grzybica paznokci zazwyczaj pojawia się najpierw na jednym paznokciu, natomiast gdy zaatakuje wszystkie, może to oznaczać, że chorujemy na jakąś poważną, ogólnoustrojową chorobę np. nowotwór.


Tagi: grzybica
15:07, natradzik
Link Komentarze (2) »